Untitled Document
Untitled Document

NAKLEDİLEN SAÇ ÜNİTELERİNİN KAYNAĞI NERESİDİR?
Nakledilen saçların kaynağı iki kulak arasındaki bölgede dökülmemeye programlanmış saç kökleridir.

NAKLEDİLECEK SAÇ KÖKLERİ NASIL ELDE EDİLİR?
FUT yöntemi "Foliküler Unite Transplantation" teriminin açılımıdır. Nakil edilecek olan saç kökleri iki kulak arasındaki saçlı deriden dar bir şerit şeklinde alınır; bu işlem sonrasında saçlı alan içinde kalacak ince bir iz kalır. Nakledilecek foliküler ünitelerin her biri özenle mikroskop altında ayrılarak ekim için hazır hale getirilir. Hazırlanan her bir ünite yeni yerine nakledilecek bir grefttır. FUE tekniği “Folicular Unite Extraction” teriminin açılımıdır. Nakledilecek kökler, tek tek foliküler ünitelerin özel bir aletle alınmasıyla elde edilir. Bu yöntem, teknik prensip olarak vücuttaki kılların da çıkarılarak kullanılmasına olanak sağlar. Yöntemin avantajı teker teker çıkarılan köklerin yerlerinin belli olmaması, yani iz kalmamasıdır. Dezavantajıysa, saçların ancak sıfır numara tıraş edildikten sonra girişimin yapılabilmesidir. FUT ve FUE yöntemlerinin her ikisinde de saç kökleri aynı teknikle yeni yerlerine yerleştirilir.
SAÇ NAKLİNİN UYGULANAMAYACAĞI KİŞİLER VAR MIDIR?
Donör alanında yeterli sayıda kök bulunmayan kişilere saç nakli uygulanamaz. Yumuşak doku hastalıklarının tedavisi sırasında; saç seyrelmesi henüz çok belirsiz ve kanama pıhtılaşma problemi olan kişilere saç nakli tavsiye edilmez.
OPERASYON SONRASI OLUŞAN İZ NEDİR?
Bir FUT operasyonu yapılmışsa hedef, operasyondan sonra verici alanda oluşan izin kuaför tarafından bile zorlukla fark edilebilmesi ve diğer saçlar tarafından tamamen örtülmesidir. Bu amaçla yeni Extra-Cellular Matrix kullanarak FUT izlerinin tamamen kaybolmasını sağlayan çalışmalar mevcuttur.
SAÇ EKİMİ SONRASINDA İYİLEŞME SÜRECİ NEDİR?
Hangi teknikle yapılmış olursa olsun ekim alanı ince kabuklardan dolayı bir hafta süresince kırmızı gözükür. Bu kızarıklık beşinci gün azalır. Kabukların dökülmesi ile sekiz ila onuncu günden itibaren bu bölge tamamen eski haline döner.
OPERASYONDAN SONRA DENİZE,HAVUZA GİREBİLİR MİYİM?
Operasyondan bir ay sonra denize ve havuza girebilirsiniz.
OPERASYONDAN NE KADAR ZAMAN SONRA SPOR YAPABİLİRİM?
Operasyondan yedi gün sonra yürüyüş ve hafif egzersizler yapabilir, bir ay sonra da spor rutininize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
OPERASYONDAN NE KADAR ZAMAN SONRA TEKRAR İŞ HAYATIMA GERİ DÖNEBİLİRİM?
Bu, hastalarımıza bıraktığımız bir karardır. Medikal anlamda operasyonun 3. günü ilk yıkamanız yapıldıktan sonra, iş ya da sosyal yaşantınızı kaldığı yerden devam ettirmeniz için hiçbir sakınca yoktur. Verici alanda ve saç naklinin gerçekleştirildiği bölgedeki kabuklanma Fast Forward yönteminin de uygulanmasıyla yaklaşık sekiz ila on gün içinde kaybolur.
FUE İŞLEMİ SONRASINDA KAFA DERİSİNİN ARKASINDA İZ KALIR MI?
Hayır, FUE işlemi sonrasında baş tıraş edilse bile donör bölgede çıplak gözle görülebilir herhangi bir iz kalmaz.
FUE TEKNİĞİYLE YAPILAN OPERASYONLARDA KAÇ KÖK NAKLEDİLEBİLİR?
Bu teknikle yapılan operasyonlarda verici alanın kapasitesiyle doğru orantılı olarak bir gün içinde 4000 grefte kadar saç nakli gerçekleştirilebiliyor. Deneyimlerimiz ve yabancı meslektaşlarla yapılan fikir alışverişlerinden, bu rakamın üstüne çıkılmasının optimal olmayan sonuçlar doğurduğu söylenebilir.
FUE TEKNİĞİYLE KAŞ VEYA SAKAL EKİMİ YAPILABİLİR Mİ?
Evet yapılabilir.
EKİLEN SAÇ DÖKÜLÜR MÜ?
Ekilen saç genellikle dökülmeyen alan olan iki kulak arası ense bölgesinden alındığı için nakledilen alanda da aynı karakteri gösterir ve dökülmez.
EKİLEN SAÇ BEYAZLAR MI?
Kişinin normal saçı gibi ekilmiş olan saçlarda beyazlayabilir.
İŞLEM SONRASI YÜZÜM ŞİŞER Mİ?
Saç ekimi ve alımı işlemi sırasında hem kanama kontrolü sağlamak hem de kökleri daha iyi görebilmek için cilt altına sıvı enjekte edilir. Gerek bu sıvılardan dolayı gerekse işleme bağlı travmadan dolayı hafif şişme olabilir. Ekim sonrası ilk günlerde kitap okumak, bilgisayar başında vakit geçirmek gibi uzun süre kafayı öne eğmeyi gerektirecek işler yapılırsa yüzün bir miktar şişmesi kaçınılmazdır. Ancak kurallara uyulduğu takdirde hastayı rahatsız edecek şişlik olmamaktadır.
SAÇ EKİMİ AĞRILI BİR İŞLEM MİDİR?
Saç ekimi lokal anestezi ile yapılır. Lokalanestetik ilaçlar kafa derisi altına çok ince uçlu enjektörlerle verilir. Bu anestezi işleminden sonra hasta operasyon boyunca ağrı duymaz.
EKİLEN SAÇLARIN HEPSİ TUTAR MI?
Eğer köklerin alımı dizimi ve nakli sırasında gereken hassasiyet gösterilmişse ve ekim sonrası hasta gerekli hassasiyeti göstermişse ekilen saçların hemen hepsi tutar.
EKİLEN SAÇ NE ZAMAN ÇIKAR?
Ekilen saçlar ortalama üç haftalık bir süre boyunca nakil alanında uzamaya devam ederler. Üçüncü haftanın sonunda ekilen saçın yaklaşık %75-80 dökülür. İşlemden sonra üçüncü ayın sonunda ekilen saçlar kalıcı olarak uzamaya başlar. Ekilen saçların tamamının çıkması 6-8 ayı bulur.
SAÇ ALINAN BÖLGEDEN SAÇ ÇIKAR MI? BURADA SAÇLAR AZALIR MI?
Saçlar enseden kökleriyle birlikte nakledilir. Yani köküyle birlikte çıkarılan saçın yerine yeni saç gelmez. Fakat enseden saç alınırken o bölgeyi seyreltmeyecek oranda kök alımına dikkat edildiği için gözle görülür bir azalma olmaz.
YAŞ SINIRI VAR MIDIR?
Ciddi kalp ve böbrek hastalığı, ileri düzeyde şeker hastalığı ve cildinde yaygın enfeksiyonu olmayan ense saçı müsait olan her yaştan insana saç ekimi yapılabilir.
SAÇ EKİMİ TEK SEANSLIK BİR İŞLEM MİDİR?
Eğer ense saçından bir seferde alınabilecek kök sayısı açık alanı arzu edilen sıklıkta kapatmak için yeterli ise sorun tek seansta çözülebilir. Fakat dökülmenin yaygın olduğu durumlarda maalesef tek seansla arzu edilen sonuca ulaşmak güçtür. Ense saçı elverdiğince hastaya saç ekimi uygulanabilir, ekim planı tek seans olabileceği gibi birkaç seansta olabilir. İşlem öncesinde hastaya bu durum mutlaka anlatılmaktadır.
İŞLEM SONRASI KONTROL GEREKİR Mİ?
İşlemden sonraki üçüncü günde saçlarınız özel bir yöntemle yıkanmaya başlanır. Bu yıkamalar toplam on gün buyunca devam eder. İlk üç yıkamadan sonra hasta arzu ederse yıkamalara kendisi devam edebilir. Bunun dışında ekim sonrası 3. hafta 2. ay, 3.ay , 6. ay ve 1. yılda kontrol yapılmaktadır.
İŞLEM SONRASI İLAÇ KULLANMAK GEREKİR Mİ?
İşlem sonrası hastaya yaklaşık bir hafta kullanılması gereken antibiyotik, analjezik (ağrı kesici), anti ödem (şişliği giderici), mide koruyucu ve kremden oluşan bir reçete önerilir.
EKİM SONRASI SAÇ BAKIM ÜRÜNÜ KULLANMAM GEREKİR Mİ?
Saç ekiminden sonra kullanılması gereken özel bir ürün yoktur. Ekilen saçlar tamamen kendi saçınız olduğundan ve yapay hiçbir şey kullanılmadığından sonrasında bakımı için de özel bir ürün gerekmemektedir.
EKİLECEK KÖKLERİ SAYABİLİR MİYİM?
Elbette hasta arzu ediyorsa kliniğimizde ekilecek köklerini sayabilir.
İŞLEM AMELİYATHANEDE Mİ YAPILIR?
Operasyon hastanemizde saç ekimi için oluşturulmuş özel girişim odalarında (lokal ameliyathane) yapılır. İşlem uzun sürdüğünden hasta arzu ettiğinde mola verilir. Yemek yenilir. İşlem boyunca ekiple sohbet edilip televizyon seyredilebilinir.