Untitled Document
Untitled Document
Saç Yapısı
 
İnsanları birbirinden ayırdeden çok çesitli karakteristik özellikler vardir. Saç bu karakteristik özellikler içinde en çok çeşitlilik gösteren yapılardan bir tanesidir. Rengi, şekli, uzunluğu kişiden kişiye farklıdır.
 
Tüm bu doğal çeşitliliğinin dışında insanlar, kendi zevk ve beğenileri doğrultusunda saçlarının görüntüsünü deşiştirerek dış görüntülerini tamamlayan bir parçası haline getirirler.
 
Saçın bireyler için ne kadar önemli olduşu yüzyıllardan beri değişen saç şekillerinden de anlaşılmaktadır. Genellikle saç ve gençlik bir arada düşünülen kavramlardır. Buna karşılık erkeklerdeki saç dökülmesi ise daha çok bir olgunluk, bilgelik belirtisi olarak algılanmıştır. Buna göre herkes saç dökülmesinin önemini kendisi için karar vermelidir. Saç nelerden yapılmıştır; saç bir çeşit keratin içerir ve üç farklı tabakadan oluşur: kütikül, korteks ve medulla. Kütikül dış tabakadaki koruyucu bölümdür ve birbirinin üzerini örten kiremite benzer hücrelerin oluşturduğu bir çok tabakadan oluşur. Saçın büyük bir bölümünü korteks oluşturur. 

Saç Rengi

Saçın farklı renk ve tonları melanin pigmentasyonunun bir sonucudur. Saçtaki melanin esas olarak saçın etrafındaki melanositler tarafından üretilir. Saç, yaşla birlikte grileşir. Ancak gerçek gri saçlar ileri yaşlara kadar ender görülür; sıklıkla gri saçlar adı verilen saç, beyaz ve pigmentli saçın bir karışımıdır. Grileşmenin erken aşamalarında ani bir pigmentasyon kaybı oluştuğu düşünülmektedir. Farklı ırklara mensup insanların saçlarının kesitsel görünümünde de farklılıklar olabilir. Beyaz ırktan insanların saç kesiti ovaldir ve saçları kıvırcıklaşma eşilimi gösterir. Afrika ve Karayiplerdeki insanların saç kesiti yassıdır ve saç telleri birbirine dolaşıktır; Asyalı ırklarınki ise genellikle yuvarlak ve düzdür. Saç Döngüsü; saçın yaşam döngüsü 3 fazdan oluşmaktadır: Anajen (aktif büyüme), katajen (geçiş) ve telojen (dinlenme). Anajen faz yaklaşık olarak 1000 gün, katajen faz birkaç hafta ve telojen faz da yaklaşık olarak 100 gün sürer. Herhangi bir zamanda saçların %5-10'u telojen fazdadır. 

Anajen evre saçların normal büyümesinin ve uzamasının devam ettiği evredir. 

Normal saçların % 90'ı bu evrededir ve bu evre 2 ile 7 yıl arasında sürmektedir. Kalan %10luk kısım ise katajen ve telojen evrededir. 

Katajen evre 2- 3 haftalık kısa bir evre olup bu evrede büyüme durur.

Saç kökünün büyüme döneminden dinlenme dönemine geçiş yaptığı kısa bir dönemdir. 

Telojen evre kılın dinlenme evresidir ve bu durum yaklaşık 3–4 ay sürmektedir.

Dinlenme evresinin sonunda saç teli dökülür ve aynı kökten yeni bir saç teli üretilir ve anajen evreye döner. Bu şekilde saç telleri tüm ömür boyunca yaklaşık 20 kez bu döngüden geçerler.