Untitled Document
Untitled Document
Saç ekimi öncesi muayene ve analiz
Saç muayenesi ve analizi aslında saç ekim öncesi sürecinin en önemli aşamalarının başında gelmektedir. Hastanın saç ekimi için uygun aday olup olmadığına karar vermek ve donör bölgesinin ayrıntılı analizi, işlem sonrası sağlıklı bir sonuç elde etmenin olmazsa olmazlarındandır.Muayenenin bu konuda uzman doktorlar tarafından yapılması gereklidir.

Saç analiz cihazlarıyla saçların yapısı, sıklığı, kişinin ne kadar saça ihtiyacı olduğu ve greft kalitesi incelenir. Aynı zamanda hastanın genel durum muayenesi yapılır. Sistemik bir rahatsızlığı olup olmadığı da çok önemlidir.
 
Eğer kişinin ciddi bir kalp ya da akciğer hastalığı, diyabet gibi genel durumunu etkileyecek bir problemi varsa saç ekimi sürecini ve sonrasını negatif bir şekilde etkileyebilir. Özellikle şeker hastalarında saçlı derinin beslenme problemleri nedeni ile saç köklerinde incelme ve saç kalitesinde azalma gibi sorunlar mevcuttur. Saç ekimi işleminde bir takım sistemik etkisi olabilecek ilaçlar kullanıldığı için de ileri derecede hastalığı bulunan kişilere bu tedavi şekli uygun olmayabilir. Sac analizi sadece sac ekim işlemi için degil sac tedavi yöntemleri uygulaması öncesinde ,de gereklilik teşkil eder.Böylelikle sac dökülmesinin tipi, derecesi yogunlugu, sacın evreleri ve sacın kalınlıgı gibi veriler elde edilerek gerek sac ekimi gerekse uygulanılacak sac tedavi yöntemi konusunda gerekli olan bilgi akışını saglar. Sac analiz işleminin bir diger önemi de sac analiz işlemi sırasında ortaya cıkabilecek olan bazı deri hastalıklarının farkına varılmasıdır.Böylece sac ekim işlemi yapılmadan önce dermatologlar tarafından sac derisi tedavi edilir ve sonrasında sac ekim işlemi gercekleştirilir.Eger böyle bir deri hastalıgı varsa kişiye uygulanan yötem ne kadar dogru ve profesyonelce olursa olsun sac ekim işlemi başarısızlıkla sonuçlanabilir.Sac analizi sayesinde hem zamandan tasarruf eder hem de analiz sayesinde en dogru uygulama yapılacağı için seansları tekrarlamak zorunda kalmazsınız.