Untitled Document
Untitled Document
Saç Ekimi Kimlere Uygulanır
 
Saç ekimi denildiğinde akıllara hemen çim adam görüntülü kötü bir saç ekimi geçirmiş bir yakınımız veya saç ektirmiş ünlüler gelir. Hemen yorumlar yapılır, kimimiz gerçekten saçlar çıkıyor mu diye merak ederken kimimiz yapıştırma mı, peruk mu yoksa doğal saç mı diye düşünürüz. Oysa saç ekimi ehil ellerde yapıldığı zaman o kadar başarılı sonuçlar verir ki çok yakından bile inceleseniz ekim mi yoksa kişinin kendi saçı mı ayırt edemezsiniz. Saç ekimi çok kolay ve herkesin yapabileceği bir iş değil, tam tersine çok tecrübe isteyen emek isteyen ve geri dönüşü olmayan bir estetik operasyonudur. Bu operasyonda amaç sadece saç çıkartmak değil, kişinin eski sağlıklı saçlarına estetik açıdan döndürmek olmalıdır. İş böyle olunca burada en önemli husus saç ekiminde doğru hastayı seçmektir. Yani bu demek oluyor ki herkese saç ekimi yapılamaz. Her saçı dökülene saç ekimi kesin çözüm değildir.

Peki saç ekimi kimlere uygulanır ve kimlere uygulanmaz?
Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; saç ekiminde bir yaş sınırlaması yoktur. 18'den itibaren 70 yaşına kadar ciddi bir sağlık sorunu olmayan her birey saç ektirebilir. Saç ekimi için birincil şart, saçların ekilebilecek bir seyrekliğe ulaşmış olmasıdır. İkincisi saç ekiminde kullanılacak saç foliküllerine ulaşacağımız donör bölgenin yeterli olmasıdır. Yani kişinin ense ve kulak üstlerinde saçlarının olması ya da vücudunun sırt veya göğüs bölgesinde kıl foliküllerinin bulunmasıdır. Bu iki kriter sağlandıktan sonra artık kişinin sağlık açısından herhangi bir engeli var mıdır ona bakılır. Kalp, şeker, tansiyon, tiroid rahatsızlıkları gibi kronik hastalıklarda da ekim yapılabilir. Ancak hastalığın stabil durumda olması gerekir. Örneğin kişi şeker ya da tansiyon hastası; kendi doktorundan lokal anestezi altında yapılacak saç ekim operasyonuna bir engelinin olmadığı ya da hastalığının ölçümlerinin normal değerde seyrettiğine dair gerekli rapor ve tahlilleri yaptırması durumunda uygulama yapılabilir. Ancak çok ilerlemiş ve artık hastanın hayati fonksiyonlarının normal değerlerde olmaması durumunda bu işlem yapılamaz.

Bunların dışında yine merak edilen bir husus, bayanlara saç ekimi yapılıp yapılmadığıdır. Evet bayanlara da uzmanlarımızın ön gördüğü takdirde saç ekimi çok rahat yapılır. Hatta erkeklerde olduğu gibi saçlar tamamen kesilmez, sadece saç köklerinin alınacağı donör saha kısaltılır. Yine sonuçlar çok doğal ve başarılıdır.
Kısacası sağlıklı her bireye saç problemi olduğu sürece saç ekimi uygulanır. Ancak daha öncesinde yani dökülmenin yeni başladığı evrelerde diğer tedavi yöntemlerini de denemekte fayda vardır. Artık mezoterapinin ya da botoks destekli mezoterapinin, bir takım saç dökülmesini durdurucu özelliği olan ilaçların kullanılmasından sonra hiç bir sonuç alınamıyorsa yine tek çözüm saç ekimidir.